در زمینه تجارت بین ‌الملل، مفهومی به نام “Incoterms” وجود دارد که اصطلاحات خاصی را برای تعیین مسئولیت هزینه‌ های حمل و نقل مشخص می ‌کند. این پنج اصطلاح عبارتند از: FOB، EXW، CIF، CFR، CRF. این اصطلاحات به همراه ضمائم آن ها به صورت رسمی، قانونی تعریف شده ‌اند، اما وارد کنندگان باید آگاه باشند که این اصطلاحات می ‌توانند به طور قابل توجهی بر هزینه‌ های حمل و نقل تأثیرگذار باشند. بنابراین، در انتخاب این اصطلاحات برای قرارداد های تجاری، مهم است که تأثیرات مالی و مسئولیت ‌های مربوطه به دقت مورد بررسی قرار گیرند.

مفهوم EXW

اصطلاح EXW یا Ex Works به معنای تحویل کالا در محل تامین ‌کننده است. در این شرایط، مسئولیت اصلی حمل و نقل کالا از درب کارخانه تا مقصد نهایی به عهده خریدار است. این به این معنا است که تمام هزینه‌ های مربوط به حمل و نقل از جمله حمل زمینی تا بندر، حمل دریایی، واردات به کشور مقصد، و سایر هزینه‌ ها به عهده خریدار می ‌باشد. اگر تامین‌ کننده دارای مدارک صادرات مورد نیاز نباشد، خریدار نیز موظف به تدارک این مدارک خواهد بود. همچنین، هزینه حمل دریایی بار و هزینه‌ های مرتبط با واردات به کشور مقصد نیز به عهده خریدار خواهد بود. در مجموع، شرایط حمل و نقل EXW نسبت به FOB ممکن است میلیون ‌ها تومان هزینه بیشتری برای خریدار به همراه داشته باشد.

مفهوم FOB

FOB یکی از قوانین کاربردی و حیاتی در میان اصطلاحات Incoterms محسوب می ‌شود. این اصطلاح، مخفف “Free on Board” است و به معنای تحویل کالا روی عرشه کشتی می‌ باشد. در این نوع تعامل تجاری، فروشنده مسئول تحویل کالا روی عرشه کشتی مشخص شده است یا موظف به تهیه و فراهم سازی آن می ‌باشد. در مرحله بارگیری کالا به کشتی، هرگونه خسارت یا از دست رفتگی بر عهده خریدار قرار می‌ گیرد و تمامی هزینه‌ های مربوط به حمل و نقل و انتقال کالا از این به بعد به عهده خریدار است. اگر بار توسط خریدار از پیش تعیین شده در بندر مقصد دریافت شود یا فروشنده کالا را به این شکل فراهم کند، ریسک انتقال به خریدار منتقل می ‌شود. با قرار گرفتن کالا بر روی کشتی، فروشنده از هرگونه مسئولیتی در خصوص خسارت یا از دست رفتگی کالا معاف خواهد بود و این ریسک به عهده خریدار می ‌افتد. در مجموع، FOB یک سیستم قابل اطمینان برای انتقال ریسک از فروشنده به خریدار محسوب می‌ شود.

مزایای fob

کنترل بر هزینه‌ ها: خریدار در این قسمت مسئولیت اصلی هزینه‌ های حمل و نقل دریایی و بار را بر عهده دارد، که این مسئولیت به او امکان بهترین کنترل را بر روی هزینه ‌های خود می ‌دهد.

انعطاف پذیری: خریدار قادر است فورواردر و شرکت حمل و نقل را به دلخواه انتخاب کند و با آن‌ ها مذاکره کرده و هزینه‌ ها را کاهش دهد. این امکان به او انعطاف پذیری لازم را می‌ دهد تا بر اساس نیازها و شرایط مختلف اقدام به انتخاب بهترین گزینه کند.

رقابت برای نرخ‌ ها: انتخاب FOB به خریدار امکان می ‌دهد از رقابت بین شرکت ‌های حمل و نقل دریایی بهره ‌وری ببرد و نرخ ‌های مناسب ‌تر را به دست آورده و همچنین بهره ‌وری خود را افزایش دهد.

انتخاب تامین‌ کننده: خریدار می‌ تواند تامین ‌کننده خود را از بین گزینه ‌های مختلف انتخاب کرده و با تامین‌ کننده با تجربه و مناسب همکاری کند. این انتخاب به وی امکان می ‌دهد با یک شریک قابل اعتماد و با تجربه همکاری کرده و به بهترین شکل ممکن از خدمات تامین‌ کننده بهره‌ مند شود.

مفهوم CFR

CFR یکی از اصطلاحات حائز اهمیت در Incoterms است که در حوزه تجارت با حمل و نقل دریایی به کار می ‌رود. مفهوم CFR به معنای هزینه ‌ها و ارزش کالا به همراه هزینه حمل تا بندر مقصد است. در این سیستم، فروشنده مسئول تحویل کالا روی عرشه کشتی مشخص شده یا تهیه و فراهم ‌سازی آن می ‌باشد. در اصطلاح CFR، فروشنده باید قرارداد حمل کالا را برای انجام حمل‌ و نقل منعقد کند و تا زمانی که کالا به بندر مقصد نرسیده، تمامی هزینه‌ ها و کرایه حمل را پرداخت نماید. اگر کالا روی کشتی قرار گیرد یا فروشنده اقدام به تأمین کالای تحویل داده شده نماید، آن زمان کالا به عنوان تحویل داده شده در نظر گرفته می ‌شود. با قرار گرفتن کالا بر روی کشتی، ریسک از بین رفتن یا خسارت دیدگی کالا به عهده خریدار می ‌افتد. حتی در صورتی که کالا به طور سالم به مقصد نرسد، فروشنده مسئولیتی در خصوص آن نداردT زیرا فروشنده وظیفه تحویل کالا را به عهده گرفته است. از سوی دیگر، فروشنده ملزم به ارائه پوشش بیمه برای خریدار نمی ‌باشد، بنابراین مناسب است که خریدار به تهیه بیمه برای کالا فکر کند و از این طریق در صورت بروز حادثه، از خسارات جلوگیری کند. در کل، CFR یک روش معتبر برای انتقال ریسک از فروشنده به خریدار در تجارت با حمل و نقل دریایی است.

مفهوم CIF

CIF، مخفف عبارت Cost Insurance Freight و به معنای هزینه‌ های حمل و نقل و بیمه بار است، گاهی به شکل C&F نیز شناخته می ‌شود. این روش به عنوان یکی از روش‌ های کاربردی در صنعت حمل و نقل محسوب می‌ شود. با توجه به هزینه ‌های بسیاری که در انتقال بارها از مبد فروشنده به مقصد خریدار وجود دارد، ضروری است که مسئولیت هزینه‌ ها بر عهده کدام طرف باشد. برای این منظور، از قوانینی چون CIF استفاده می ‌شود تا مسئولیت‌ ها و حقوق دو طرف در مورد انتقال بارها مشخص گردد. CIF یک روش برای تحویل کالا بر روی عرشه کشتی است. در این روش، فروشنده موظف است کلیه هزینه ‌های بیمه و انعقاد قرارداد ها را پرداخت نماید. همچنین، او باید کالا ها را به نزدیک ‌ترین بندر حمل نموده و پروسه بارگذاری را در کشتی ‌های مربوطه انجام دهد تا بار به مقصد انتخاب شده توسط خریدار منتقل گردد. تمامی هزینه‌ های مرتبط با انتقال بار نظیر حمل و نقل و بیمه بارها نیز به عهده فروشنده خواهد بود. یکی از مزایای این روش، دستیابی به سود بیشتر برای فروشنده است. او قادر به دریافت مبلغی به عنوان پاداش برای ارائه خدمات به خریدار می ‌باشد. از سوی دیگر، خریدار نیز دچار دردسرهای مربوط به عقد قرارداد با شرکت ‌های حمل و نقل نیز نخواهد شد و بدون نگرانی می‌ تواند کالاهای خود را در بندر دریافت کند. لازم به ذکر است که با این حال، این روش ممکن است معایبی را نیز داشته باشد. مدیریت هزینه‌ ها از ابتدا تا انتها ممکن است به صورت موثر انجام نشود و قوانین برخی از کشورها ممکن است باعث افزایش قیمت‌ های حمل و نقل شود. همچنین، افزایش هزینه‌ های خدمات ممکن است رخ دهد و افراد ممکن است هزینه بیشتری را پرداخت نمایند. از این رو، انتخاب این روش باید با دقت و با در نظر گرفتن مسائل مختلف انجام شود.

تاثیر انواع اینکوترمز بر میزان کنترل در تجارت بین ‌المللی

انتخاب انکوترمز مناسب در تجارت بین ‌المللی، نقش اساسی در میزان کنترل و تصمیم‌ گیری ‌های شما در هر مرحله از زنجیره حمل و نقل دارد. این اینکوترمزها تنها مسئولیت‌ ها و هزینه ‌های مختلف در مسیر واردات را بر شما مشخص نمی ‌کنند، بلکه قدرت تصمیم ‌گیری شما را در مورد سرنوشت کالاهایتان نیز مشخص می کنند. زمانی که مدیریت حمل و نقل دریایی را به تامین ‌کننده واگذار می‌ کنید، باید شرایط و هزینه‌ هایی که وی با اپراتور حمل و نقل دریایی توافق کرده است را نیز پذیرا باشید. این ممکن است باعث کاهش چانه ‌زنی شما در مورد نحوه انتقال کالا ها و مسائل مرتبط با آن ها شود. زنجیره تامین به عنوان یک راه‌ حل جایگزین مطرح می ‌شود که شما می‌ توانید تا زمان جمع ‌آوری محموله‌ های بیشتر صبر کنید و این به عنوان ابزاری برای چانه ‌زنی با حامل و کارگزار استفاده شود.

علاوه بر تأثیر مستقیم انواع اینکوترمز بر هزینه ‌ها، این انتخاب می ‌تواند جنبه ‌های دیگری از معاملات شما را نیز تحت تأثیر قرار دهد، از جمله بازده زنجیره تامین، زمان انتقال، شرایط کالا و موارد دیگر. این انتخاب ‌ها توانایی تعیین مسیر واردات شما را تحت تأثیر قرار می‌ دهند و بنابراین حائز اهمیت هستند.

نتیجه گیری

در زمینه حمل و نقل بین ‌المللی، هر یک از انواع اینکوترمز، از جمله FOB، CIF و EXW و DFR، مزایا و معایب خود را دارند. اگر تمایل دارید به دنبال امنیت و کنترل بیشتر در مراحل حمل و نقل و هزینه ‌ها باشید، گزینه مناسب FOB می ‌باشد. اگر تصمیم دارید تا هزینه‌ های بیشتری را به عهده فروشنده بگذارید و به جای آن کنترل کمتری داشته باشید، CIF ممکن است انتخاب مناسبی باشد. در نهایت، اگر دارای توانایی و آمادگی برای مدیریت تمامی مراحل واردات باشید، EXW به عنوان یک گزینه اقتصادی و موثر مطرح می‌ شود. به همین دلیل، انتخاب بهترین اینکوترمز باید با دقت و با توجه به شرایط واقعی تجارت شما صورت گیرد تا ترکیب بهینه از کنترل، هزینه و ریسک برای تجارت شما ایجاد شود. در کل، هر یک از این اینکوترمز ممکن است برای شرایط مختلف تجاری مناسب باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *