کشور عمان
کشور عمان

درباره کشور عمان

عمان، یکی از کشورهای حوزهه خلیج فارس است و به عنوان قدیمی ‌ترین کشور مستقل در بین کشورهای عربی شناخته می ‌شود. این کشور از جنوب با یمن، از غرب با شبه ‌جزیره عربستان، از شرق با دریای عرب و از شمال با دریای عمان هم ‌مرز است. همچنین، عمان از نظر مرزی با ایران هم مرز آبی دارد. پایتخت این کشور مسقط نام دارد. عمان به عنوان یک کشور میانجی شناخته می ‌شود، زیرا در بسیاری از مواقع و مسائلی که میان کشورها، به‌ ویژه در منطقه خاورمیانه، پیش می ‌آید، نقش مهمی در حل و فصل اختلافات دارد. این کشور به‌ عنوان یک نقطه تعادل و آرامش در میان مناطق مختلف جهان شناخته می‌ شود و نقش مهمی در تسهیل گفت ‌و گو ها و مذاکرات دارد.

تاریخچه عمان

عمان از قدیمی ‌ترین مناطقی است که انسان در آن سکونت داشته است. شواهد مختلف نشان می ‌دهد که انسان ‌های اولیه حتی 100 هزار سال قبل نیز در عمان زندگی می ‌کردند. اما تمدن در این کشور از حدود 14 هزار سال پیش شکل گرفته است. تاریخ معاصر عمان با بیرون ‌رانده شدن پرتغالی‌ ها از مسقط، پایتخت کنونی عمان، در قرن هفدهم میلادی آغاز شده است. با ظهور سلطان قابوس، پادشاه سرشناس و محبوب عمان که در سال 2020 درگذشت، این کشور از وضعیتی منزوی و فقیر به یک کشور ثروتمند با زیرساخت ‌های مدرن تبدیل شد و به سرعت به توسعه و پیشرفت پیوست. اکنون عمان نقش مهمی در تجارت منطقه خلیج فارس ایفا می‌ کند و از لحاظ بسیاری از شاخص ‌های مهم، از جمله شاخص توسعه انسانی، وضعیت خوبی دارد.

استان های عمان

کشور عمان به ۹ استان تقسیم می ‌شود که به شرح زیر هستند:

۱. استان مسندم (Musandam)

۲. استان بریمی (Al Buraymi)

۳. منطقه باطنه شمالی (Al Batinah North)

۴. منطقه باطنه جنوبی (Al Batinah South)

۵. استان مسقط (Muscat)

۶. منطقه ظاهره (Ad Dhahirah)

۷. منطقه داخلیه (Ad Dakhiliyah)

۸. منطقه شرقیه شمالی (Ash Sharqiyah North)

۹. منطقه شرقیه جنوبی (Ash Sharqiyah South)

۱۰. منطقه وسطی (Al Wusta)

۱۱. استان ظفار (Dhofar)

آب و هوای عمان

عمده‌ ترین آب ‌و هوای عمان، گرم و خشک است. این کشور در بخش‌ های مرکزی خود، دارای شنزارها و بیابان ‌های بزرگی می ‌باشد، بنابراین، آب ‌و هوای عمان بیشتر به گرمای فصلی و خشکی شناخته می‌ شود. البته این گرمی هوا به دلیل نزدیکی به خط استوا هم هست. اما در بخش ‌های کوهستانی واقع در شمال و غرب کشور، آب ‌و هوایی با سرمای نسبتا بیشتر را نیز مشاهده می‌ کنیم. مناطق کوهستانی عمان، معمولا دارای آب و هوایی معتدل و سرد تر هستند، به ویژه در فصل‌ های پاییز و زمستان. این مناطق اغلب با بارش‌ های بارانی و یا حتی برف در ارتفاعات بالاتر همراه است. اما در کل، بخش عمده این کشور با آب‌ و هوای گرم و خشک مشهور است، که در فصل‌ های تابستان می ‌تواند بسیار گرم و نیازمند آب باشد.

فرهنگ عمان

مردم کشور عمان، اکثرا از اقوام عربی هستند و فرهنگ عربی در زندگی آن ‌ها نقش مهمی دارد. اما به دلیل نزدیکی به همسایگانشان و تاریخچه تبادلات فرهنگی، تاثیرات فرهنگی مختلفی در این کشور مشاهده می ‌شود. به عنوان مثال، علاوه بر زبان عربی که زبان رسمی و رایج است، برخی از مردم عمان به زبان‌ های دیگری مانند بلوچی، هندی و سواحیلی نیز صحبت می ‌کنند که این موضوع نشان از تنوع زبانی و فرهنگی در این کشور دارد. همچنین، زبان انگلیسی نیز به‌ عنوان یک زبان دوم و یا زبان تجاری در عمان مورد استفاده قرار می ‌گیرد و در مدارس و محیط‌ های کاری به طور گسترده آموزش داده می‌ شود. فرهنگ مردم عمان به عنوان یکی از کشورهای قدیمی در منطقه، بسیار کهن و پر از تاریخ است. بیشتر مردم عمان از اقوام مسلمان سنی و شیعه هستند و این دو مذهب با هم زندگی می‌ کنند و به طور مساوی در جامعه حضور دارند. ارزش ‌ها، آداب و رسوم محلی و مذهبی نیز قسمت مهمی از فرهنگ و زندگی روزمره مردم عمان را تشکیل می ‌دهند و از تنوع فرهنگی این کشور خبر می ‌دهند.

اقتصاد عمان

عمان، همانند سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس، از منابع نفت و گاز بهره ‌مند است. با بهره‌ گیری از این منابع در طول سال‌ های گذشته، توانسته است زیرساخت ‌های شهری و شهرسازی خود را بهبود بخشیده و به عنوان یکی از بهترین کشورهای خلیج فارس و منطقه خاورمیانه شناخته شود. عمان بیش از 5 میلیارد بشکه ذخیره نفت خام دارد و روزانه بیش از یک میلیون بشکه از این نفت را به فروش می‌ رساند. این کشور تلاش کرده است تا با کاهش اتکای خود به نفت و گاز، بخش ‌های دیگری از اقتصاد خود را توسعه دهد. به همین منظور، سرمایه ‌گذاری‌ های زیادی در صنعت گردشگری انجام شده است. جزایر و مکان‌ های دیدنی و فوق ‌العاده این کشور، هر روز در حال بهبود و توسعه است تا گردشگری رونق بیشتری پیدا کند. از مهم‌ ترین کالاها و خدمات صادراتی عمان می‌ توان به مواردی مثل ماهی و محصولات دریایی، فلزات و پارچه، تجهیزات حمل‌ و نقل و همچنین روغن اشاره کرد. ریال عمان هم یکی از ارزشمند ترین ارزهای موجود در جهان است.

زندگی در عمان

عمان یک کشور در حال توسعه در منطقه خلیج فارس است و با توجه به منابع غنی نفت و گاز و جمعیت کم، از سطح رفاه بالایی برخوردار است. این کشور با توجه به شاخص ‌های رضایت از زندگی، رفاه، آموزش و درمان بالایی که دارد، به عنوان یکی از کشورهای پیشرفته منطقه شناخته می ‌شود. علاوه بر این، سیاست‌ های مالیاتی کم و هزینه ‌های زندگی مناسب، عمان را به یکی از مقاصد محبوب برای زندگی و کار تبدیل کرده است. مناطق عمان نیز به عنوان یک کشور با تنوع فرهنگی شناخته می ‌شود. آداب و رسوم مردم عمان، شباهت ‌هایی با فرهنگ‌ های دیگر، به ویژه فرهنگ ایران، دارد. به‌عنوان مثال، برگزاری برخی از مراسمات مذهبی یا فرهنگی و نوع پوشش‌ ها و لباس‌ هایی که در مراسمات سنتی استفاده می ‌شود، از این شباهت ‌ها است. این ارتباطات فرهنگی و اجتماعی، میان مردم عمان و ایران، روابط دوستانه و همکاری‌ های مشترک بین این دو کشور را تقویت کرده است.

نتیجه گیری

عمان، یک کشور زیبا، آرام و در حال توسعه است. زندگی در این کشور، نسبت به سایر کشورهای عربی، به دلیل هزینه ‌های معقول زندگی و مالیات پایین، مقرون به صرفه‌ تر است. با این حال، زندگی در پایتخت عمان، یعنی مسقط، با هزینه‌ های بالاتری همراه است. در این مطلب، سعی شده است اطلاعات مختصر و مفیدی درباره این کشور ارائه شود، اما توجه شود که بررسی همه جوانب درباره عمان در این مطلب نمی ‌گنجد.

با اتي تجارت با خیال راحت در عمان فعالیت داشته باشید.